neděle 20. května 2012


Přeji Jižnímu Městu funkční sportovní komplex s bazénem, který bude dostupný občanům pro pravidelné sportování



Na Jižním Městě bydlím 35 let a jako milovník celoročného plavání si samozřejmě i já přeji, aby byl v 80 tisícovém Jižním Městě postaven funkční sportovní areál dostupný finančně pro pravidelné plavání. Osobně bych přivítal, kdyby na Jižním Městě vyrostl sportovní komplex bazénu a ledové plochy v docházkové vzdálenosti od metra. Takový komplex by mohl přitáhnout i po trase metra širší veřejnost, která by zajistila ekonomicky udržitelné provozování, protože konkurence na trase metra C je malá. O budoucnosti bazénu na Jižním Městě rozhodnou příjmy z jeho užívání vůči provozním nákladům. Samozřejmě bazén bude nutno dotovat, ale nelze zavírat oči před dlouhodobě deficitním rozpočtem v běžných výdajích stávající koalice pod vedením pana starosty Mlejnského. Jsem též přesvědčený, že Praha 11 si musí vybudovat takový komplex, který bude doplňovat již stávající nabídku vodního vyžití k Aquapalace v Čestlicích.


Schválená výstavba 25 m bazénu na Praze 11 na jednání Zastupitelstva 18.5 v ceně převyšující 500 mil. Kč je naprosto šílená. V praxi to znamená, že každá rodina Jižního Města zaplatí již dnes za výstavbu bazénu podle stávajících odhadů (před dvěma roky byly slibovány ODS náklady poloviční), kolem 30 tisíc Kč ze svého rodinného rozpočtu, aniž by si někdo z  rodiny zaplaval. Samozřejmě zcela něco jiného by bylo, kdyby se z rozpočtu na bazén platila skutečně jen výstavba bazénu bez propagace ODS, pak by náklady mohly dosahovat částek několikanásobně menších z podobných staveb:
  • Koupaliště Děčin /2011/ 94 mil.Kč
  • Akvapark Kdyně /2010/ 130 mil.Kč
  • Krytý bazén s tobogánem Litomyšl /2010/ 116 mil.Kč



Schválená více než půmiliardová cena za výstavbu bazénu není konečná, je nutné ji navýšit například o cenu projektovou a průzkumnou, autorský dozor, marketing, ... . Je skutečně těžké se v situaci orientovat, ale jsem přesvědčen, že o skutečných cílech výstavby mnohé napoví již samotná absurdní chronologie milníků výstavby bazénu na Praze 11 předepsaná starostou Prahy 11 panem Mlejnským.
  1. Milník, 19.9.2010, čtrnáct dní před volbami – Zahájení projektu Jedenáctka v.s. založením a poklepáním základního kamene stavby bazénu s mnoha miliónovou marketingovou akcí.
    Stavba byla zahájena bez stavebního povolení a základní kámen byl po vyfocení v časopisu Klíč v tichosti odvezen do skladu radnice v Ocelíkově. V této době byl postaven jen plot v hodnotě téměř 90 mil. Kč, který po dva roky obepíná obrovskou kaluž.
  2. Milník 16.5.2012, schválení smlouvy o dílo na výstavbu projektu Jedenáctka, VS Praha 11 s cenou převyšující 500 mil. Kč. Smlouva byla schválena, aniž by bylo vydáno na tuto stavbu pravomocné stavební povolení a zastupitelům nebyla před schvalováním předložena v čase požadovaném jednacím řádem smlouva s příslušnými dodatky smlouvy, aby mohli o půl miliardové investici zodpovědně hlasovat. Jako zastupitel jsem požadoval rozpis předpokládaného cash flow projektu v jednotlivých letech projektu. Místo věcné odpovědi se mi dostalo poučení od koalice, že takovou informaci nepotřebuji jako Zastupitel  vědět a že ji vlastně ani  nikdo nezná. 
ODS na Praze 11 je přesvědčena, že občané Prahy 11 nemají žádnou paměť a nekonfrontují prázdé sliby s realitou. Před volbami v roce 2010 sliboval pan předseda ODS za Prahu 11 Janeček  výstavbu bazénu Jedenáctka za cenu 320 mil. Kč. S tím, že bude hotova do dvou let, tedy do roku 2012. V roce 2012 není nic postaveno a schválená  cena za stejný projekt převyšuje 500 mil Kč.
Zásadním ohrožením pro ODS je inteligentní volič, který je zvyklý si jednotlivá sdělení ověřovat a pamatovat. Informovaný volič je pro ODS tak nebezpečný, že koalice v čele s ODS dokonce zrušila přímé přenosy a pořizování záznamu ze zastupitelstva Prahy 11. Za potlačování svobody projevu a šíření informací  obdržela Rada Prahy 11 tvořená koalicí v roce 2011 v celostátní soutěži  1. místo - Anticenu Zavřeno od o.p.s. Otevřená společnost, bližší informace v reportáži ČT.


Zděnek Kvítek

neděle 25. března 2012

Zajímavé akce o územním rozvoji pro všechny od dubna do listopadu 2012, Lidová škola urbanismu

Vážení čtenáři,
jsem přesvědčen, že by naše příznivce, kteří se zajímají o územní rozvoj, mohla oslovit následující zajímavá akce, která není o názorech, ale o řemesle Lidová škola urbanismu. Pevně věřím, že budete odcházet obohaceni.

Zdraví

Zděnek Kvítek

neděle 15. ledna 2012

Kontroverzní zástavba sociálních bytů na Praze 11 prosazovaná koalicí na místech stávajících nedostatkových parkovišť a zelených ploch




1 ul. Dunovského
2 ul. Květ. vítězství x Valentova – penzion
3 ul. Filipova
4 ul. Bohúňova - kotelna
5 ul. Bachova - kotelna
6 ul. Donovalská x Ke Stáčírně
7 ul. Hrudičkova
8 ul. Mikulova
9 ul. Podjavorinské
10 ul. Exnárova
11 ul. Opatovská x Mendelova
12 ul. Prašná – parkoviště
13 ul. Benkova x Mír. hnutí - parkoviště
14 ul. Květ. vítězství x Ke Stáčírně – parkoviště
15 ul. Ke Stáčírně – parkoviště
16 ul. Hráského – parkoviště
17 ul. Vojtíškova - parkoviště
18 ul. Holušická – parkoviště
19 ul. Gregorova – parkoviště
20 ul. Opatovská – KD Opatov

Dne 21.12.2011 prosadila koalice na Zastupitelstvu Prahy 11 Schválení žádosti MČ Praha 11 na MHMP, aby jí byly svěřeny pozemky ve vlastnictví hlavního města Prahy v k. ú. Chodov a Háje pro výstavbu sociálních bytů

Kdo by si nepřál, aby obec-městská část  vlastnila sociální byty, které by naplňovaly její sociální úkoly. Jenže tento bohulibý požadavek dostane nepříjemnou pachuť, když si uvědomíme, jak se obec pod vedením stávající koalice sociálních bytů zbavila, například jejich rozdáváním svým věrným.
Tento požadavek vyžaduje dostatečné finanční zdroje obce jak pro vlastní výstavbu, tak pro následnou podporu sociálního nájemného, a navíc pro předpokládanou výstavbu je též zapotřebí najít v stávající zástavbě potřebné místo. Rozpočet MČ Prahy 11 pod vedením ODS je přitom dlouhodobě deficitní. Umisťovat novou obecní výstavbu na plochy zeleně nebo stávající parkovací plochy je naprosto šílený nápad, který povede ke zhoršení kvality života v okolí.
To, co na Jižním Městě chybí, nejsou sociální byty, ale občanská vybavenost včetně parkovacích ploch a také městská zeleň. Již dnes je hustota obyvatel Jižního Města o 50 % vyšší než činí pražský průměr, a tak další zastavování zeleně či parkovišť je holý nesmysl. Pokud by se měly na Jižním Městě stavět nové byty, tak by to měla být nadstandardní kvalitní výstavba, která by udržela na Jižním Městě i občany s vyššími příjmy, kteří dnes z Jižního Města odcházejí. Uvolněné místo v původní zástavbě po těchto občanech může být přitom ihned využito jako základna pro obecní sociální bydlení s přirozenou integrací do společnosti. Pokud budeme jednotlivé sociální případy koncentrovat do sociálních domů, zaděláváme si do budoucna na problémy, které dnes musí řešit policie v sociálně vyloučených lokalitách.
Myšlenka stavět oddělené sociální obecní domy na Jižním Městě není nová a byla - například použita i pro ospravedlnění opakovaného navyšování míry využití území na Milíčově. Ovšem ve chvíli, kdy byly opakované úpravy územního plánu dosaženy, MHMP prodal pozemky soukromému investorovi ke komerční výstavbě a MČ Praha 11 nezískala přes četné proklamace ani jeden byt pro sociální účely. Nakonec sešlo na Milíčově i z plánované občanské vybavenosti.
Občané Jižního Města investovali a investují nemalé finanční prostředky do zvelebování svých bytů a domů. Realizace plánů sociálních domů-bytů povede nejenom ke snížení kvality života na Jižním Městě, ale bude mít za následek i snížení tržní hodnoty nemovitostí včetně privatizovaných bytů.
Dokud občané Prahy 11 nebudou aktivně prosazovat své zájmy, budou jiní prosazovat své zájmy na úkor místních občanů.

Zděnek Kvítek

Další informace naleznete v týdeníku EURO Husto na Jižňáku

úterý 20. září 2011

Jak koaličním politikům záleží na prosperitě Jižního Města

 Vážení občané Prahy 11,
zasedání zastupitelstva Prahy 11 19.9.2011  ukázalo "křišťálově čistě" jak  ČSSD na Praze 11 bojuje proti korupci. Situaci na Zastupitelstvu velmi dobře vystihuje následující článek přepsaný z Pražského deníku:
Politik osočený z korupce usedl do čela finančního výboru
      
Praha 11 - Přerozdělování trafik - či dokonce tahanice o koryta. Tak hodnotí včerejší zasedání zastupitelstva Prahy 11 členové místní politické opozice.
            Z postu místostarosty totiž odstoupil Oleg Rybníkář (ČSSD), jehož přednedávnem obvinil jeho stranický kolega a též místostarosta Prahy 11 Josef Belaník z nabízení úplatku a podal na něj trestní oznámení. Deník o této kauze podrobně informoval.
            „Jenže Rybníkář rozhodně nepřijde zkrátka. Stal se placeným předsedou sociální a školské komise,“ informoval včera Deník zastupitel Prahy 11 Jiří Štyler (HPP11). Podle zjištění Deníku si díky této funkci Rybníkář přijde měsíčně na více než 40 tisíc korun. „Navíc se stal předsedou finančního výboru, což už vnímáme téměř jako provokaci,“ dodal Štyler.
            Nic jsem neprovedl, chci se očistit,“ reagoval již dříve Rybníkář.
            Podle všech opozičních zastupitelů Prahy 11  je pikantní fakt, že Rybníkáře do čela finančního výboru i školské a sociální komise pomohl instalovat právě Belaník, který na Rybníkáře podal trestní oznámení kvůli údajnému nabízení úplatku.
            „Ano, hlasoval jsem pro. Ctím stranickou disciplínu,“ komentoval to Belaník.

Dovolte mi krátký komentář.
Nemohu a nechci být arbitrem mezi panem místostarostou Belaníkem a Ing. Rybníkářem ohledně nabízeného úplatku v souvislosti s privatizací bytového fondu na Praze 11. Na druhou stranu mne a mé kolegy z opozice samozřejmě zajímá dopad na Prahu 11 a řádné prošetření ze strany kontrolního výboru, aby se zavedla systémová opatření a korupce v Radě MČ Praha 11 se tak nemohla  opakovat. Koalice včetně KSČM ovšem dělá vše pro to, aby tento případ korupce  a jeho  dopadu na Prahu 11 nebyl prošetřen, a proto si raději kupuje hlasovací vstřícnost koaličních zastupitelů novými trafikami na MČ Praha 11 včetně postů v akciových společnostech Prahy 11.  Z případu pana zastupitele Belaníka a Ing. Rybníkáře za ČSSD je možné ovšem již dnes vyvodit tyto závěry:
  • pan zastupitel  Belaník za ČSSD nominuje  na stěžejní pozici předsedy finančního výboru zastupitelstva Prahy 11 osobu, o jejímž korupčním jednání musí být vnitřně přesvědčen, když podal na tuto osobu na policii trestní oznámení
  • ČSSD na Praze 11 považuje za normální donucovat své členy k stranické loyalitě, přestože je v rozporu nejenom  s vnitřním přesvědčením svých členů, ale i slibem zastupitele Prahy 11, v kterém se zavazuje každý zastupitel hájit veřejný zájem. Citujme ze zákona:
    - "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu Prahy 11 a jeho občanů, řídit se Ústavou a zákony České republiky."
    - "Členové zastupitelstva jsou povinni vykonávat svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy."
    Stejně zarážející je skutečnost, že přenosy jednání zastupitelstva Prahy 11 nejsou od doby vystoupení pana redaktora Kmenty na jaře 2011 dostupné občanům na internetu. Když jsem se ptal pana Belaníka na jeho motivy podpory Ing. Rybníkáře na pozici předsedy finančního výboru, tak mi odpověděl : " Vám se to mluví, když nejste členem strany a nemusíte ctít stranickou disciplínu".  Nevím proč, ale v tu chvíli jsem si vzpomněl na dobu normalizace.

    Zdraví


    Zděnek Kvítek






    neděle 17. dubna 2011

    Za vydáváním pomlouvačného časopisu Blue World s nepravdivými informacemi se skrývá předseda ODS na Praze 11 pan Jiří Janeček a jeho spolupracovník z odboru sociální péče a zdravotnictví MHMP pan PhDr. Jan Hauser, jehož firmy čerpaly finanční prostředky přes zjevný střet zájmů z rozpočtu MHMP a Centra sociálních služeb

    Kdo by nesouhlasil s základní tezí časopisu Blue World : "Jsme zásadně proti korupci v občanských sdruženích", který vydává občanské sdružení  Blue World hlášené v jedné z mnoha nemovitostí předsedy ODS na Praze 11 pana Jiřího Janečka. Jenže, když tato slova pronáší nejbližší spolupracovníci pana exprimátora Mudr. Béma,  lidé přímo napojení na veřejné penězovody, tato slova dostávají  nepříjemnou pachuť.

    Nemá smysl zde rozebírat zjevné účelové nepravdy v časopise Blue World, které jsou výsledkem osobní frustrace bývalého radního Jiřího Janečka známého především z kauzy tábora pro bezdomovce  a jeho nejbližšího spolupracovníka z Odboru sociální péče a zdravotnictví MHMP pana Phdr. Jana Hausera, který dokonce často zastupoval pana Janečka na jednáních výboru Zastupitelstva.
    Myslím si, že pro občana by mělo být dnes podstatné, že tunelářské kauzy spojené s působením pana radního Jiřího Janečka a PhDr. Jana Hausera jsou v šetření příslušných orgánů. Zjevný je zde přinejmenším střet zájmů.  Je zapotřebí osvětlit jakým způsobem získávaly společnosti pana Hausera veřejné zakázky jak od MHMP tak od společností přímo napojených na rozpočet MHMP, mezi které patří i Centrum sociálních služeb Praha.  Společnosti vlastněné, vedené PhDr. Janem Hauserem, konkrétně společnost Evropská rozvojová agentura, s.r.o. či společnost FM Consulting s.r.o., dokonce na Praze koordinovaly prostřednictvím pana PhDr. Hausera mezinárodní projekty MHMP v sociální oblasti, tedy v oblasti odpovědnosti pana exradního Jiřího Janečka. Můžete hádat, zda v době spoluvlády radního pana Janečka na Praze 11 měl či neměl uzavřenu pan Jan Hauser zakázku i s MČ Praha 11. Z veřejně dostupných informací je nade vší pochybnost  zřejmé, že pan PhDr. Hauser není nezávislým komentátorem dění na Praze 11, ale že zde sleduje své zájmy.

    Hnutí pro Prahu 11 díky úžasné podpoře občanů Prahy 11 ve volbách  šlape za součinnosti s TOP 09  tunelářům na penězovody a to samozřejmě u nich vyvolává obrannou reakci, která se projevuje na Praze 11 například vydáváním pomlouvačného občasníku Blue World. Z reakce našich oponentů se ukazuje, že jsme na správné cestě.

    Zděnek Kvítek

    Pokud se chcete dozvědět informace o Roztylech, podívejte se na pořady ČT o korupci:










    neděle 30. ledna 2011

    Protikorupční program ABL na Praze 11

    Když se člověk podívá, jak jsou dosud neprůhledně nastaveny procesy na MČ Praha 11, tak se nemůžeme  divit, že MČ Praha 11 přišla za vedení starosty MČ Praha 11 Mgr. Dalibora Mlejnského o desetimiliónové částky při nevýhodných prodejích svěřeného obecního majetku. Stále slyšíme ze strany ODS na Praze 11 o protikorupčních opatřeních, ale nevidíme praktické výsledky. Dokonce chybí zájem koalice ODS, ČSSD změnit stávající stav. Vzpomeňme neprůhlednost veřejných zakázek na Praze 11, vyřazení opozice z práce v komisích MČ Praha 11, či přímé řízení médií koalicí, které vede k cenzuře nepohodlných názorů.  Přitom nastartovat změnu lze levně  již samotným přijetím konkrétních  Protikorupčních principů, například  zpracovaných pro obecní zastupitelstva renomovaným občanským sdružením Oživení. Principy jsou shrnuty v obecně přijímaném  Protikorupčním desateru. Tyto principy  se snaží na Praze 11 zavést  dlouhodobě Hnutí pro Prahu 11.

    Z iniciativy zastupitelů Hnutí pro Prahu 11 a TOP09 bylo svoláno na 7.2.2011 od 15:00 mimořádné veřejné zastupitelstvo Prahy 11 do KC Zahrada, které se bude věnovat působení společnosti ABL na Praze 11. Rozpaky budí již samotný rozpor  oficiálního zdůvodnění  spolupráce starosty Prahy 11 a ABL, s verzí neoficiální-předloženou panem  Josefem Klímou.

    Zděnek Kvítek

    Další zjištění o působnosti ABL a ABI na Praze 11

    Protikorupční nebo korupční linka radnice Prahy 11?

    neděle 2. ledna 2011

    Považujete Jižní Město za dostavěné?

    Starosta MČ Praha 11 Mgr. Mlejnský položil členům HPP11 na společném jednání 28.12.2010  otázku: "Považujete Jižní Město za dostavěné?" V následujícím textu  předkládám moji zkrácenou odpověď na tento dotaz.

    Jsem přesvědčen, že dostavba moderního města tak, aby odpovídalo novým požadavkům, nikdy neskončí, protože by se jeho rozvoj zastavil.
    Rozvoj Jižního Města je zapotřebí soustředit především na dosud nevhodně zastavěné plochy, zelené plochy je naopak zapotřebí maximálně chránit, protože dostatek veřejné zeleně, zdravé životní prostředí jsou podmínkou nutnou pro další rozvoj Jižního Města. Rozumím tomu, že bourání nevhodných staveb je dražší než výstavba na zelené louce, ale Jižní Město má již po 30 letech právo na to, aby se i na něm aplikovaly moderní rozvojové přístupy.
    Hustota obyvatel je na Jižním Městě jedna z nejvyšších v České republice, a proto nelze podporovat na Jižním Městě další monofunkční nízkometrážní bytovou zástavbu, která svojí kvalitou odpovídá původním panelovým domům.
    Špatným přístupem k rozvoji města je budování sídliště Milíčov společností Skanska na zelené louce a bez občanské vybavenosti. Jako členové OS Hezké Jižní Město jsme v otevřeném dopisu upozorňovali na negativní dopady pana starostu již v roce 2009, bohužel nedočkali jsme se řešení.

    Zděnek Kvítek