neděle 10. listopadu 2013

Sociální pomoc mladým rodinám nebo další tunel koalice ODS, ČSSD, Občané za svá práva a KSČM na Praze 11


Na Zastupitelstvu Prahy 11 dne 5. listopadu 2013 si prohlasovala koalice nákup nájemních bytů v hodnotě několika stovek miliónů korun, konkrétně v tomto případě každý občan Jižního Města včetně nemluvňat zaplatil za tento jediný nákup 10 000 Kč. Nákup nájemních bytů  koalice zdůvodnila potřebou sociálních bytů pro mladé rodiny, důchodce a z veřejného zájmu.
Jenže záměru sociálních bytů vůbec neodpovídal předmět nákupu. Radnice totiž nakoupila pro sociálně slabé byty za cenu kolem 50 000 Kč/ m2 včetně bytů  o velikosti i převyšující 100 m2. Pro orientaci dodávám, že tatáž koalice prodávala v tomto roce byty nájemníkům v původní zástavbě za 10 000 Kč/m2. Navíc městská část si nevyjednala pro nákup nájemních bytů v celém domu množstevní slevu ve výši 20 %  a pozemek koupila za neuvěřitelnou cenu 11 000 Kč/ m2. Pro dokreslení, v bezprostředním okolí prodala koalice pozemky za 5x nižší cenu. Když jsem  upozorńoval na Zastupitelstvu, že byty nad 100 m2 s lodžijí nelze považovat za sociální byty, byl jsem upozorněn, že takto velké byty jsou určeny pro rodiny s větším počtem dětí. Tyto údajně sociální byty jsou samozřejmě plánované v domech s garážemi.

Stovka bytů je jen kapkou v moři vedle počtu nákupů/prodejů bytů mladými rodinami na hypotéku na Jižním Městě. Takže normální Nevyvolená čtyřčlenná rodina si nejenom  bude muset zaplatit na Jižním Městě hypotéku za nový byt ze svého, ale navíc přispěje Vyvolené rodině 40 000,- Kč. Nákup nájemních sociálních bytů též významně deformuje trh s byty na Jižním Městě.

Výše uvedený nákup bytů samozřejmě nemá nic společného s podporou rodin s dětmi nebo důchodců. Je to jen způsob jak získat peníze z nevýhodné transkace navíc a jak odměnit pár příznivců Koalice byty placenými z naší společné městské kapsy. Navíc pro příznivce Koalice je zcela běžné, že nájemní byt přidělený v sociálním, veřejném  zájmu je následně nabídnut k odprodeji za zcela netržních podmínek. Tak se vytváří korupční platforma Jižního Města.

Je zrůdné, když Koalice zneužívá sociálního cítění občanů Jižního Města a ve skutečnosti pro potřebné obyvatele Jižního Města nic nedělá. V složité sociální situaci na Jižním Městě není dnes stovka privilegovaných, ale tisíce občanů. Každý z nás ví, že v každém vchodu na Jižním Městě se najdou tři sociálně slabé rodiny, které potřebují pomoci. Když si to spočtete, vyjde Vám potřeba pomoci adresně tisícům lidí, ale ne jen Vyvolené stovce v řádu několika miliónů korun.


Žádné komentáře:

Okomentovat